NERF Pocket Vortex Howler - L: 16 cm
€ 13.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1039-M212148
- This type of play helps your child train their depth perception skills. For example, this will help your child cycle or walk in traffic safely. "How fast are others coming towards me?" suddenly becomes a bit easier to judge.
- Supports hand-eye coordination, which you use e.g. when catching, throwing, or kicking a ball that comes flying towards you in PE class, or when cutting a straight line with scissors.
Suitable for:
- Depth perception
- Hand-eye coordination
- Cause and effect
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 16 cm.
Diameter: 5 cm
Suitable for children aged 5 yrs. to 10 yrs.
This ball whistles through the air when you throw it, thanks to its clever airflow design.
The sound changes depending on how hard you throw it. As the air spins into tiny whirlwinds around the ball, it creates vibrations in the air — and “vortex” actually means whirlwind or swirl.
A fun and unusual way to practise throwing and catching.
Here, important skills are stimulated, which are great for your child's well-being and ability to learn new things:
- This type of play helps develop your child's depth perception. Good depth perception helps your child safely navigate traffic.
- Benefits hand-eye coordination, which is used for example when we use a pair of scissors to cut a precise line, when we want to pour a glass of water without missing, or when we throw, kick, or catch the ball that comes flying at us in the playground.
- Strengthens your child's understanding of cause-effect. It gives your child a sense of safety when they're able to predict outcomes and understand their world.
Measures 16 cm.
Diameter: 5 cm
Suitable for children aged 5 yrs. to 10 yrs.
More Information
| Item number | 1039-M212148 |
|---|---|
| Age | 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. |
| Suitable for | Depth perception, Hand-eye coordination, Cause and effect |
| Senses | Proprioception |
| Function | Depth perception, Hand-eye coordination, Cause and effect |
| Helps develop skills and knowledge related to: | Sports/Fitness |
| Material | Foam, EVA, EPS |
| Take it with you | in the garden, to the cabin, out in the street |
| Size in cm: | 16 cm |
| Diameter (Ø): | 5 cm |
| Item weight | 0,07 kg |








Login and Registration Form