Outdoor Kingsize Hammock Chair - Toucan
€ 173.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
33-DOL21-28
- Benefits your child's vestibular sense, which enhances learning ability, balance, and concentration.
- Invites your child to immerse themselves and find peace of mind.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Immersion and relaxation
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 130 x 210 cm.
Suitable for children aged 4 yrs. to Seniors
Remember to buy one of our suspension sets with your hammock. The sets are different depending on whether the hammock is mounted between trees/beams or on the ceiling or the wall.
See all our products from La Siesta here.
Here, essential skills are developed, which are great for your child's well-being and ability to learn:
- Invites your child to relax and immerse themselves.
- Stimulates your child's vestibular sense, which increases concentration, ability to learn, and balance.
Measures 130 x 210 cm.
Suitable for children aged 4 yrs. to Seniors
Do you know La Siesta?
German La Siesta creates hammocks - the kind you can have to yourself as well as king-size hammocks you can sit or lie in with others. Will you choose a a hammock in calm, muted colours or as bright and vibrant as possible? Classic hammock, or maybe a hammock chair or hammock nest? And do you want to put it outdoors or inside the house? Regardless, La Siesta has it all.Remember to buy one of our suspension sets with your hammock. The sets are different depending on whether the hammock is mounted between trees/beams or on the ceiling or the wall.
See all our products from La Siesta here.
How to set up your garden for fun outdoor play
Read more here.More Information
| Item number | 33-DOL21-28 |
|---|---|
| Brand | La Siesta |
| Age | 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , Seniors |
| Suitable for | The vestibular sense, Immersion and relaxation |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Immersion and relaxation, Concentration, Body awareness, Mindfulness, Emotional safety |
| Material | Textile |
| Maintenance | Machine wash at 30°C |
| Take it with you | in the garden, in the playhouse , to the cabin |
| What is or isn't included: | Accessories not included |
| Weight limit (max kg) | Max. 160 kg |
| Size in cm: | 130 x 210 cm |
| Item weight | 2,6 kg |





Login and Registration Form