Outdoor Single Hammock Chair - Lime
€ 104.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
33-DOC14-48
- Benefits the vestibular sense, which improves balance, eyesight, and body awareness.
- Inspires your child to have fun and learn body awareness.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 105 x 140 cm.
Suitable for children aged 4 yrs. to Seniors
Remember to buy one of our suspension sets with your hammock. The sets are different depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See our selection from La Siesta here.
Here, essential skills are developed, which are great for your child's well-being and ability to learn:
- This fires up your child's body awareness.
- Benefits your child's vestibular sense, which strengthens concentration, balance, and learning ability.
Measures 105 x 140 cm.
Suitable for children aged 4 yrs. to Seniors
Do you know La Siesta?
German La Siesta designs hammocks - the kind you can have to yourself, and hammocks where several people can relax together. Take your pick among our bright colourful hammocks, hammocks in more subdued romantic styles, organic cotton hammocks, hammock nests, hammock chairs, and hammocks for both outdoor and indoor suspension.Remember to buy one of our suspension sets with your hammock. The sets are different depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See our selection from La Siesta here.
How to set up your garden for fun outdoor play
Read more here.More Information
| Item number | 33-DOC14-48 |
|---|---|
| Brand | La Siesta |
| Age | 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , Seniors |
| Suitable for | The vestibular sense, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Immersion and relaxation, Body awareness, Mindfulness, Emotional safety |
| Material | Textile |
| Maintenance | Air dry, Machine wash at 30°C |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Accessories not included |
| Weight limit (max kg) | Max. 130 kg |
| Size in cm: | 105 x 140 cm |
| Item weight | 1,4 kg |





Login and Registration Form