Scooter Flexxi GLOW - Navy
€ 80.00
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1210-CPFM04NAV
- Stimulates the vestibular sense, which improves balance, eyesight, and body awareness.
- This is a way for your child to enhance their proprioception, which benefits your child's concentration and gives them the confidence to use their body in other types of physical play.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Proprioception
- Depth perception
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 64,2 x 29,2 x 67,2-76,3 cm.
Suitable for children aged 5 yrs. to 11 yrs.
It’s fairly easy to learn to ride a scooter, depending on your child's age and physical ability, of course. What's more, scooters are easy to take with you everywhere you go - some of our scooters can even be folded up and brought along.
Bigger children can whiz around on scooters with two wheels, or a trick scooter, while the smaller children can find their balance on three wheels.
Choose the right scooter for your child with our guide here.
The activity helps your child develop new skills and is great for your child's well-being:
- This type of play supports your child's depth perception. Good depth perception skills help your child stay safe when navigating traffic.
- Supports the vestibular sense, which improves balance, vision, and body awareness.
- Develops your child's proprioception, which helps them build the confidence to use their body through active play and benefits their concentration.
Measures 64,2 x 29,2 x 67,2-76,3 cm.
Suitable for children aged 5 yrs. to 11 yrs.
It’s fairly easy to learn to ride a scooter, depending on your child's age and physical ability, of course. What's more, scooters are easy to take with you everywhere you go - some of our scooters can even be folded up and brought along.
Bigger children can whiz around on scooters with two wheels, or a trick scooter, while the smaller children can find their balance on three wheels.
Choose the right scooter for your child with our guide here.
Guide: How to choose the right scooter for your child
We carry lots of different scooter models, so we’ve put together a handy guide to help you choose the right one for your child. Read all about it here.More Information
| Item number | 1210-CPFM04NAV |
|---|---|
| Brand | Chillafish |
| Age | 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception, Depth perception |
| Function | Depth perception, Gross motor skills |
| Material | Metal, Plastic, PP, TPE |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German, Polish |
| Take it with you | on your trip, out in the street |
| What is or isn't included: | Comes partially assembled |
| Weight limit (max kg) | 50 kg |
| Size in cm: | 64,2 x 29,2 x 67,2-76,3 cm |
| Item weight | 2,8 kg |








Login and Registration Form