Puzzles in Box - Continents, 5 pcs
€ 24.00
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
13-B11559
- Now it's time for immersion and inner peace.
- Supports visual perception.
Suitable for:
- Immersion and relaxation
- Shape and colour recognition
- Problem-solving
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 18 x 18 x 6 cm.
Diameter: 16 cm
Suitable for children aged 4 yrs. to 6 yrs.
Doing puzzles develops your child's fine motor skills and patience. Besides, putting the pieces together is a fun way to get better at understanding how the pieces fit together to form a whole and figuring out where each part belongs in the big picture.
The ability to perceive something visually and envision what's missing from a whole is important for learning math and geometry as well as understanding how sums, sentences, or a piece of knitting, among other things, consist of sequences and patterns.
If the puzzle has a special picture, such as animals, the universe, or telling time, you can help strengthen your child's vocabulary by talking about it.
See our selection from Beleduc here.
Here, essential skills are developed, which are wonderful for your child's well-being and ability to learn:
- Gives your little one an opportunity to relax and immerse themselves.
- Stimulates your child's perception of colours/shapes.
- This strengthens your child's ability to solve problems.
Measures 18 x 18 x 6 cm.
Diameter: 16 cm
Suitable for children aged 4 yrs. to 6 yrs.
Doing puzzles develops your child's fine motor skills and patience. Besides, putting the pieces together is a fun way to get better at understanding how the pieces fit together to form a whole and figuring out where each part belongs in the big picture.
The ability to perceive something visually and envision what's missing from a whole is important for learning math and geometry as well as understanding how sums, sentences, or a piece of knitting, among other things, consist of sequences and patterns.
If the puzzle has a special picture, such as animals, the universe, or telling time, you can help strengthen your child's vocabulary by talking about it.
Do you know Beleduc?
Kids don’t play to learn. They learn because they play. That is the philosophy at German Beleduc. Their primary target group is kindergarten children. Therefore, Beleduc consults early childhood educators when designing their very durable and sturdy toys made for developmental play in childcare facilities worldwide.See our selection from Beleduc here.
More Information
| Item number | 13-B11559 |
|---|---|
| Brand | Beleduc |
| Age | 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. |
| Suitable for | Immersion and relaxation, Shape and colour recognition, Problem-solving |
| Function | Immersion and relaxation, Shape and colour recognition, Hand-eye coordination, Concentration, Logical thinking, Problem-solving, Patience |
| Helps develop skills and knowledge related to: | Geography |
| Material | Wood |
| Instructions/rules | English, German |
| Take it with you | to school |
| Size in cm: | 18 x 18 x 6 cm |
| Diameter (Ø): | 16 cm |
| Item weight | 0,476 kg |







Login and Registration Form