Excavator with Detachable Wheels
€ 50.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
41-801017
- Supports kids' proprioception, which is also called the kinesthetic sense or the body awareness sense.
- This type of play helps develop your child's gross motor skills. It particularly involves their ability to control the coordination of their arms and legs.
Suitable for:
- Proprioception
- Gross motor skills
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 82 x 58 x 40 cm.
Suitable for ages 5 yrs. to 8 yrs.
See our selection from My Hood here.
Here, essential skills are developed, which are great for your child's well-being and ability to learn new things:
- Good for getting your child's body moving, which in turn boosts their gross motor skills.
- Stimulates your child's proprioception, which increases your child's confidence to use their body in other types of physical play and benefits their concentration.
Measures 82 x 58 x 40 cm.
Suitable for ages 5 yrs. to 8 yrs.
Do you know My Hood?
My Hood is a brand to watch when it comes to both classic and alternative sports gear. The company has such variety that the Toy Academy aunties and uncles regularly recommend My Hood outdoor sports gear or scooters, when (grand)parents call and ask for popular gift ideas for the children. The quality is great and the prices are good, which makes My Hood a big hit.See our selection from My Hood here.
More Information
| Item number | 41-801017 |
|---|---|
| Brand | My Hood |
| Age | 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | Proprioception, Gross motor skills |
| Senses | Proprioception |
| Function | Imagination, Gross motor skills, Hand-eye coordination, Concentration, Logical thinking, Cause and effect |
| Material | Metal |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Take it with you | in the garden, to the sandbox |
| What is or isn't included: | Comes unassembled |
| Weight limit (max kg) | 30 kg |
| Size in cm: | 82 x 58 x 40 cm |
| Item weight | 3,8 kg |








Login and Registration Form