Hammock Chair Suspension Set - Ceiling, Beige
€ 30.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
33-CMG30-6
Read More
Suitable for:
- Accessories
What makes this product special
Measures 300 cm.
Don't forget to buy a suspension set with your hammock. Remember to choose the right set, as they differ depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See all our products from La Siesta here.
Do you know La Siesta?
German La Siesta designs hammocks - the kind you can share with others, and hammocks you can relax in alone. We have a large selection to choose from of hammocks in bright or more subdued colours, hammocks to lie or sit in, and hammocks for indoor or outdoor use.Don't forget to buy a suspension set with your hammock. Remember to choose the right set, as they differ depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See all our products from La Siesta here.
How can I strengthen my child’s vestibular sense through fun games?
Find great tips in our Play Guide on sensorimotor development and the primary senses, right here on our blog.More Information
| Item number | 33-CMG30-6 |
|---|---|
| Brand | La Siesta |
| Suitable for | Accessories |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes unassembled |
| Weight limit (max kg) | 160 kg |
| Size in cm: | 300 cm |
| Item weight | 0,4 kg |







Login and Registration Form