Hammock Nest Ø120 cm incl. LED Light
€ 140.00
Temporarily out of stock - Shipping 15/06
Item number
42-36-42614
- This is a way for your child to stimulate their vestibular sense, which helps us to stand on one leg, spin in circles, or ride in a car without losing our balance, feeling dizzy, or getting car sick.
- It's time for immersion and relaxation.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Immersion and relaxation
- Emotional safety
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures H: 120 cm.
Diameter: 110 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 11 yrs.
“Sit still and stop rocking the chair” doesn’t apply with motor skills furniture (thankfully). In fact, being able to rock and roll (furniture wise) can help children with motor restlessness calm down. Your child's proprioception and vestibular sense need input to function at their best. And when your child's need for sensory input is met, it's easier for your child to stay calm.
Motor skills furniture bought at Toy Academy is durable and can withstand years of fun, active play.
Create a cosy hideaway where your child can relax, read, let their imagination roam, and dream up their next adventure. This hammock nest gives your child that snug and cosy secret hideout feeling, whether it's hanging outside in the garden or inside in their room. The soft, inflatable base and built-in LED lights make the nest even comfier - the perfect retreat for your child to enjoy alone or to share with friends. Put pillows and blankets inside the nest to make it extra snuggly.
Specifications:
- Dimensions: 110 x 120 cm
- Maximum load: 113 kg
- Material: UV-coated polyester
- Can be hung both indoors and outdoors
- Should hang no higher than 60 cm above the ground surrounded by 2 meters of free space
- Store inside during winter for longer lifespan
- The inflatable base should be inflated 20–30% outside the tent, and then fully inflated (100%) inside.
- LED lights included
Here, important skills are developed, which are wonderful for your child's well-being and ability to learn:
- Invites your child to relax and immerse themselves.
- Develops your child's vestibular sense, which improves concentration, ability to learn, and balance.
- Gives your child a sense of safety.
Measures H: 120 cm.
Diameter: 110 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 11 yrs.
“Sit still and stop rocking the chair” doesn’t apply with motor skills furniture (thankfully). In fact, being able to rock and roll (furniture wise) can help children with motor restlessness calm down. Your child's proprioception and vestibular sense need input to function at their best. And when your child's need for sensory input is met, it's easier for your child to stay calm.
Motor skills furniture bought at Toy Academy is durable and can withstand years of fun, active play.
More Information
| Item number | 42-36-42614 |
|---|---|
| Brand | KREA |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Immersion and relaxation, Emotional safety |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Imagination, Immersion and relaxation, Gross motor skills, Body awareness |
| Material | Textile |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth, Store in a dry indoor place |
| Take it with you | in the garden |
| Weight limit (max kg) | 113 kg |
| Size in cm: | H: 120 cm |
| Diameter (Ø): | 110 cm |








Login and Registration Form