Hammock Tree Suspension Kit (max 205 kg), 2 pcs
€ 21.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1315-EFHTS
Read More
Suitable for:
- Accessories
What makes this product special
Measures 305 x 5 cm.
How can I strengthen my child’s vestibular sense through fun games?
Find great tips in our Play Guide on sensorimotor development and the primary senses, right here on our blog.More Information
| Item number | 1315-EFHTS |
|---|---|
| Suitable for | Accessories |
| Material | Metal, Nylon |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth, Air dry, Store in a dry indoor place |
| Instructions/rules | English, French, Dutch, Italian, German |
| Take it with you | in the garden, to the forest, to the cabin, out in the sun |
| What is or isn't included: | Accessories not included |
| Weight limit (max kg) | 205 kg |
| Size in cm: | 305 x 5 cm |
| Item weight | 0,7 kg |




Login and Registration Form