Horizontal Bar 90 cm - Anthracite
€ 26.70
Temporarily out of stock - Shipping 30/06
Item number
1283-R213.00.03
- This is a way for your child to strengthen their vestibular sense, which helps us to stand on one leg, spin in circles, or ride in a car without losing our balance, feeling dizzy, or getting car sick.
- This type of play strengthens gross motor skills. It especially involves their ability to coordinate their legs and arms.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Accessories
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 90 cm .
Diameter: 3,2 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
Here, essential skills are stimulated, which are wonderful for your child's well-being and ability to learn:
- Stimulates gross motor skills, which are boosted every time your child is physically active.
- This is a way for your child to strengthen their vestibular sense, which helps us to spin in circles, stand on one leg, or ride in a car without getting dizzy, losing our balance, or getting car sick.
Measures 90 cm .
Diameter: 3,2 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
How to set up your garden for fun outdoor play
Read more here.More Information
| Item number | 1283-R213.00.03 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Accessories |
| Senses | The vestibular sense |
| Material | Metal |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, in the playhouse , to the cabin |
| What is or isn't included: | Accessories included |
| Weight limit (max kg) | 100 kg |
| Size in cm: | 90 cm |
| Diameter (Ø): | 3,2 cm |






Login and Registration Form