Kingsize Organic Cotton Hammock - Latte
€ 263.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
33-BSH18-11
- Stimulates the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
- Gives your little one an opportunity for relaxation and immersion.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Immersion and relaxation
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 260 x 180 cm.
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
Remember to buy one of our suspension sets with your hammock. There are different types of sets depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See our selection from La Siesta here.
Here, important skills are engaged, which are wonderful for your child's well-being and ability to learn:
- Invites your child to relax and immerse themselves.
- Strengthens the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
Measures 260 x 180 cm.
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
Do you know La Siesta?
La Siesta is a German company that produces hammocks - the kind you can have to yourself as well as king-size hammocks you can sit or lie in with others. Do you want a colourful hammock or a more subdued one? Hammock, hammock chair, or hammock nest? And are you hanging it outside between the shady trees or inside the office, the living room, or your child's room? Regardless, La Siesta has it all.Remember to buy one of our suspension sets with your hammock. There are different types of sets depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See our selection from La Siesta here.
How to set up your garden for fun outdoor play
Read more here.More Information
| Item number | 33-BSH18-11 |
|---|---|
| Brand | La Siesta |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , Seniors |
| Suitable for | The vestibular sense, Immersion and relaxation |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Immersion and relaxation, Body awareness, Mindfulness |
| Material | Textile |
| Maintenance | Air dry, Machine wash at 30°C |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Accessories not included |
| Weight limit (max kg) | Maksimikantavuus: 200 kg |
| Size in cm: | 260 x 180 cm |
| Item weight | 2,5 kg |





Login and Registration Form