Outdoor Kingsize Hammock - Toucan
€ 136.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
33-BRH18-28
- This is a way for your child to stimulate their vestibular sense, which helps us to stand on one leg, spin in circles, or ride in a car without losing our balance, feeling dizzy, or getting car sick.
- Gives your child an opportunity to relax and immerse themselves.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Immersion and relaxation
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 260 x 180 cm.
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
Don't forget to buy a suspension set with your hammock. Remember to choose the right set, as they differ depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See all our products from La Siesta here.
Here, important skills are engaged, which are great for your child's well-being and ability to learn:
- Gives your little one an opportunity for relaxation and immersion.
- Supports the vestibular sense, which improves balance, eyesight, and body awareness.
Measures 260 x 180 cm.
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
Do you know La Siesta?
La Siesta is a German company that creates hammocks - the kind you can have to yourself, and hammocks where several people can relax together. Do you want a a hammock in vibrant, bright colours or a more subdued style? Hammock nest, hammock chair, or just a classic hammock, please and thank you? And do you want to relax outside or inside? Regardless, La Siesta has it all.Don't forget to buy a suspension set with your hammock. Remember to choose the right set, as they differ depending on whether the hammock will be put up between two trees, on a swing set or a beam, or be mounted on the wall or ceiling.
See all our products from La Siesta here.
How to set up your garden for fun outdoor play
Read more here.More Information
| Item number | 33-BRH18-28 |
|---|---|
| Brand | La Siesta |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , Seniors |
| Suitable for | The vestibular sense, Immersion and relaxation |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Immersion and relaxation, Body awareness, Mindfulness |
| Material | Textile |
| Maintenance | Air dry, Machine wash at 30°C |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Accessories not included |
| Weight limit (max kg) | Maksimikantavuus: 200 kg |
| Size in cm: | 260 x 180 cm |
| Item weight | 1,3 kg |





Login and Registration Form