Ride-On Horse - Light Brown w. White Blaze, Small
€ 266.15
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1079-UX324
- Develops the vestibular sense, which improves balance, eyesight, and body awareness.
- This type of play helps develop your child's depth perception. Good depth perception helps your child navigate traffic safely.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Depth perception
- Empathy
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures H: 76 cm L: 75 cm B: 35 cm - Sædehøjde: 35,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 5 yrs.
The activity is great for your child's well-being and ability to learn:
- This type of play helps your child train their depth perception skills. For example, this will help your child walk or cycle in traffic more safely. "How fast is the car coming towards me?" suddenly becomes a little easier to assess.
- Excellent for enhancing your child's sense of empathy.
- Develops your child's vestibular sense, which enhances balance, learning ability, and concentration.
Measures H: 76 cm L: 75 cm B: 35 cm - Sædehøjde: 35,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 5 yrs.
More Information
| Item number | 1079-UX324 |
|---|---|
| Brand | PonyCycle |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Depth perception, Empathy |
| Function | Depth perception, Empathy, Imagination, Gross motor skills, Hand-eye coordination, Body awareness, Self-reliance, Cause and effect |
| Material | Metal, Plush |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Take it with you | out in the street |
| What is or isn't included: | Has a handbrake |
| Weight limit (max kg) | 25 kg |
| Size in cm: | H: 76 cm L: 75 cm B: 35 cm - Sædehøjde: 35,5 cm |
| Item weight | 11 kg |



Login and Registration Form