Sensory Saucer Swing Ø100 cm - Black (Black Rope)
€ 93.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R116.01.01
- Strengthens the vestibular sense, which improves balance, eyesight, and body awareness.
- Benefits your child's proprioception, which strengthens your child's concentration skills and builds up their confidence to use their body in other types of physical play.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Proprioception
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Diameter: 100 cm
Suitable for children aged 3 yrs. to 11 yrs.
A swing is great for boosting your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and ability to concentrate and helps strengthen their understanding of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense helps your child spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or ride in a car without getting car sick.
Don’t forget to buy hangers here.
A large saucer swing offers plenty of fun ways to play together, relax, or go for a swing in the garden. This swing is both weather-resistant and comfortable to sit in, and the height can be adjusted to fit different swing sets. The soft foam cover on the metal frame makes swinging more comfortable, and the strong mesh material provides a safe and cosy seat. The swing ropes are both durable and soft to hold on to, so little hands can get a good grip while swinging with no discomfort or chafing.
Specifications:
- Diameter: 100 cm
- Maximum load: 150 kg
- Rope: 140-190 cm.
- Adjustable ropes, fits swing sets up to 250 cm high
- The foam cover provides a soft, comfortable swing frame
- The strong mesh fabric is water permeable and stands up to all types of weather
- Comes unassembled in a cardboard box but is easy to put together
- Black braided ropes with plastic reinforcements
- Suspension rings and rope adjustment hooks made of galvanised steel
The activity is wonderful for your child's well-being and ability to learn:
- Develops your child's vestibular sense, which develops concentration, balance, and learning ability.
- Strengthens your child's proprioception, which strengthens your child's concentration skills and builds up their confidence to use their body in other types of physical play.
Diameter: 100 cm
Suitable for children aged 3 yrs. to 11 yrs.
A swing is great for boosting your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and ability to concentrate and helps strengthen their understanding of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense helps your child spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or ride in a car without getting car sick.
Don’t forget to buy hangers here.
How can I strengthen my child’s vestibular sense through fun games?
Find great tips in our Play Guide on sensorimotor development and the primary senses, right here on our blog.More Information
| Item number | 1283-R116.01.01 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception |
| Senses | The vestibular sense, Proprioception, Vision |
| Function | Immersion and relaxation, Gross motor skills, Concentration, Body awareness, Laughs and giggles |
| Material | Textile |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| Weight limit (max kg) | 150 kg |
| Diameter (Ø): | 100 cm |
| Item weight | 4,8 kg |




Login and Registration Form