Sit, Stand & Lie Tactile Wobble Cushion, Green
€ 26.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1039-M591630
- This is a way for your child to enhance their vestibular sense, which helps us to spin in circles, stand on one leg, or ride in a car without getting dizzy, losing our balance, or getting car sick.
- Strengthens your child's gross motor skills, which are activated every time your child is physically active.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures H: 6 cm.
Diameter: Diameter: 34 cm
Suitable for ages 3 yrs. to Seniors
An inflatable PVC cushion with small spikes on one side and smaller bumps on the other to stimulate the tactile sense.
The cushion is fun to sit on if your child has ants in their pants and feels the need to fidget. Or, your little one can stand on the cushion to practise their balance and strengthen the muscles around their knees and ankles. You can also lie down with the cushion under your shoulders or back.
Great for children who struggle with motor restlessness and need a lot of proprioceptive input.
A small pump is included.
Here, important skills are engaged, which are wonderful for your child's well-being and ability to learn new things:
- Supports gross motor skills, which are boosted whenever your child engages in physical activity.
- This boosts your child's awareness of their own body.
- Develops your child's vestibular sense, which strengthens learning ability, concentration, and balance.
Measures H: 6 cm.
Diameter: Diameter: 34 cm
Suitable for ages 3 yrs. to Seniors
If your child struggles to wind down at bedtime
, our occupational therapist has five great play ideas that help your child burn off energy in a meaningful way. right here on our Smart Through Play blog.More Information
| Item number | 1039-M591630 |
|---|---|
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , 12 yrs. , 13 yrs. , 14+ yrs. , Seniors |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Gross motor skills, Body awareness |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Note! | Suitable for schools and childcare facilities |
| Weight limit (max kg) | Max 200 kg |
| Size in cm: | H: 6 cm |
| Diameter (Ø): | Diameter: 34 cm |



Login and Registration Form