small foot Roller Board "Adventure"
€ 66.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1145-I-SF12244
- Strengthens the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
- This helps your child get their body moving, which in turn boosts their gross motor skills.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 8,5 x 29 x 44 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 10 yrs.
“Sit still and stop rocking the chair” doesn’t apply with motor skills furniture (thankfully). Rocking and rolling can actually help children with motor restlessness stay calm. Your child's proprioception and vestibular sense need input to function at their best. And when your child's senses get the stimulation they need, it's easier for your child to stay calm.
Motor skills furniture bought at Toy Academy is extra durable and will withstand years of active play.
The activity helps your child develop skills and is wonderful for your child's well-being:
- This helps your child get their body moving, which in turn benefits their gross motor skills.
- Benefits your child's vestibular sense, which develops learning ability, concentration, and balance.
Measures 8,5 x 29 x 44 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 10 yrs.
“Sit still and stop rocking the chair” doesn’t apply with motor skills furniture (thankfully). Rocking and rolling can actually help children with motor restlessness stay calm. Your child's proprioception and vestibular sense need input to function at their best. And when your child's senses get the stimulation they need, it's easier for your child to stay calm.
Motor skills furniture bought at Toy Academy is extra durable and will withstand years of active play.
More Information
| Item number | 1145-I-SF12244 |
|---|---|
| Brand | small foot |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills |
| Senses | The vestibular sense, Proprioception |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cause and effect |
| Material | Rubber, Metal, Wood |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Weight limit (max kg) | 30 kg |
| Size in cm: | 8,5 x 29 x 44 cm |
| Item weight | 2,26 kg |





Login and Registration Form