Square Rope Ladder (Beige Rope)
€ 93.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R218.02.00
- Benefits your child's vestibular sense, which enhances concentration, balance, and learning ability.
- Supports your child's proprioception, which is also known as the body awareness sense or the kinesthetic sense.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Proprioception
- Gross motor skills
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 220 x 40 x 3,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
This square rope ladder gives your child even more ways to climb and play. Your child can climb both on the inside and outside of the ladder, which is a fun challenge for their balance, coordination, and strength. The sturdy wooden rungs have a comfortable diameter which makes it easy for little hands to get a secure grip. The ropes are adjustable, which means the height of the ladder can be adjusted to fit swing sets up to 250 cm.
Specifications:
- Square rope ladder for hours of fun play and motor skills challenges
- Rungs made of treated hardwood, Ø 35 mm
- Adjustable ropes allow for suspension up to 250 cm
- Beige braided rope, soft and comfortable to hold on to
- Durable materials suitable for outdoor use—not approved for indoor use
- Plastic reinforcements at the joints
- Galvanised steel ring for hanging
- Maximum weight limit: 70 kg.
This activity strengthens important skills which are great for your child's well-being and ability to learn new things:
- This helps your child get their body moving, which in turn benefits their gross motor skills.
- Benefits the vestibular sense, which improves balance, eyesight, and body awareness.
- This is a way for your child to develop their proprioception, which benefits your child's concentration and gives them the confidence to use their body in other types of physical play.
Measures 220 x 40 x 3,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
How can I strengthen my child’s vestibular sense through fun games?
Find great tips in our Play Guide on sensorimotor development and the primary senses, right here on our blog.More Information
| Item number | 1283-R218.02.00 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception, Gross motor skills |
| Senses | Proprioception |
| Function | Gross motor skills, Hand-eye coordination, Body awareness, Logical thinking, Spatial awareness, Cause and effect |
| Helps develop skills and knowledge related to: | Sports/Fitness |
| Material | Wood |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 220 x 40 x 3,5 cm |
| Item weight | 5 kg |





Login and Registration Form