Trapeze Swing (Black Rope)
€ 16.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R210.01.00
- Develops your child's vestibular sense, which develops learning ability, balance, and concentration.
- This helps your child get their body moving, which in turn stimulates their gross motor skills.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 3,5 x 58 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is ideal for stimulating your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and ability to concentrate and helps to develop their sense of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense helps us spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or or travel by car without getting car sick.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
A wooden trapeze swing brings you hours and hours of swinging fun, tricks, and acrobatics that will make your tummy do happy flips. The ropes are adjustable, so the trapeze can be hung on swing sets up to 250 cm in height.
Specifications:
- Trapeze bar made of copper-treated hardwood
- Adjustable ropes 80-130 cm allow for suspension up to 250 cm
- Black braided rope with a soft and comfortable grip
- Weather-resistant and durable materials
- Plastic reinforcements at the joints
- Suspension rings and adjustment buckles made of galvanised steel
- Maximum load: 70 kg
This activity strengthens important skills which are great for your child's well-being and ability to learn:
- Helps develop your child's gross motor skills, which come into play as soon as your child is physically active.
- This boosts your child's body awareness.
- Stimulates your child's vestibular sense, which increases balance, learning ability, and concentration.
Measures 3,5 x 58 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is ideal for stimulating your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and ability to concentrate and helps to develop their sense of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense helps us spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or or travel by car without getting car sick.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
How can I strengthen my child’s vestibular sense through fun games?
Find great tips in our Play Guide on sensorimotor development and the primary senses, right here on our blog.More Information
| Item number | 1283-R210.01.00 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Crossbody coordination, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cooperation |
| Material | Wood |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 3,5 x 58 cm |
| Item weight | 0,65 kg |




Login and Registration Form