Trapeze Swing with Rings - Anthracite (Black Rope)
€ 22.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R211.01.03
- Stimulates the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
- This type of play stimulates gross motor skills in your child. It particularly involves their ability to coordinate their arms and legs.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 3,5 x 58 - 13 x 12 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is excellent for improving your child's vestibular sense, which in turn improves their concentration and balance and develops their understanding of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense is what helps us stand on one leg or spin around without getting dizzy or losing balance, or ride in a car without getting car sick.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
This trapeze swing combines a classic wooden trapeze bar with plastic gym rings, so your child can swing, hang, and play in a multitude of ways. The ropes are adjustable, so the trapeze fits swing sets up to 250 cm in height.
Specifications:
- Trapeze bar made of copper-treated hardwood
- Plastic gym rings in anthracite colour
- Rope length: 80-130 cm
- Black braided rope with a soft and comfortable grip
- Weather-resistant and durable materials
- Plastic reinforcements at the joints
- Suspension rings and adjustment hooks made of galvanised steel
- Maximum load: 70 kg
The activity supports skill development and is wonderful for your child's well-being:
- Stimulates your child's gross motor skills, which are activated whenever your child is physically active.
- Invites your child to express themselves and learn body awareness.
- Benefits the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
Measures 3,5 x 58 - 13 x 12 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is excellent for improving your child's vestibular sense, which in turn improves their concentration and balance and develops their understanding of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense is what helps us stand on one leg or spin around without getting dizzy or losing balance, or ride in a car without getting car sick.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
More Information
| Item number | 1283-R211.01.03 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Crossbody coordination, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cooperation |
| Material | Plastic, Wood |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 3,5 x 58 - 13 x 12 cm |
| Item weight | 0,9 kg |






Login and Registration Form