Balance Bike - PUKY LR M incl. Kickstand, Small
- This is a way for your child to stimulate their vestibular sense, which helps us to stand on one leg, spin in circles, or ride in a car without losing our balance, feeling dizzy, or getting car sick.
- Supports your little one's proprioception, which you may also know as the body awareness sense or the kinesthetic sense.
- The vestibular sense
- Proprioception
- Gross motor skills
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
On this PUKY balance bike, your child can proudly zoom off to daycare or preschool from around 2 years old, always with one foot safely on the ground.
The balance bike gets little legs moving while helping your child build both motor skills and balance — great skills to have in place when the time comes to move on to a pedal bike.
Key features of this PUKY LR M small:
- For children aged 2 to 4–5 years (85–100 cm).
- Puncture-proof EVA foam wheels.
- With a kickstand, so the balance bike can stand on its own when it’s not in use.
- The saddle can be adjusted to fit inseams from 30 to 43 cm.
- Plenty of room to rest those little feet once they’ve picked up some speed. Perfect for coasting and cruising.
- Weighs 3.4 kg.
- For children up to 25 kg.
Going for a ride outside? Or just a quick lap around the dining table?
The PUKY balance bike is, of course, great for riding on asphalt — perfect for paved park paths or when your child wants to pick up the pace on the walk to the grocery store. And when the weather (or energy levels) call for it, your child can also practise indoors on their balance bike.
The PUKY balance bike has solid, quiet-running foam wheels. Foam is a flexible and puncture-proof material, which makes the bike more comfortable to ride compared to balance bikes with plastic wheels.
You can easily adjust the height of both the seat and handlebars, so the balance bike can grow with your child for years to come.
Benefits of a PUKY balance bike:
- Wheels and handlebars with ball bearings.
- You can adjust the seat and handlebar height with an Allen key.
- The low frame makes it easy and safe to get on and off the balance bike
- Safety grips on the handlebars help protect little fingers if there’s a tumble
Here, important skills are developed, which are wonderful for your child's well-being and ability to learn new things:
- Helps develop gross motor skills, which come into play every time your child is physically active.
- This is a way for your child to enhance their vestibular sense, which helps us to spin in circles, stand on one leg, or ride in a car without getting dizzy, losing our balance, or getting car sick.
- Supports your little one's proprioception, which is also known as the body awareness sense or the kinesthetic sense.
Suitable for children aged 2 yrs. to 4 yrs.
A balance bike is a great way to stimulate your child's cross-body coordination and balance from the time they're little. The thing about balance bikes is that they don't have pedals, so your child pushes the bike forward with their feet while straddling the bike.
Being able to control their speed much more easily than on a normal bike gives your child a feeling of being free. At the same time, you can also teach your child about traffic signals, left/right, and being considerate of other road users. A balance bike is a great way to challenge your child without having to worry about them having too many accidents - because at all times, your child has a foot on the ground and can regain balance or stop the bike.
A great way to prepare for learning to ride a pedal bike. Quite often, your child can skip using training wheels on their regular bike, because they already have great balance.
Do you know PUKY?
PUKY is known for their sturdy balance bikes and scooters of really high quality and in well-tested designs. It all started in the late '90s with a classic yellow balance bike, and since then, PUKY's unwavering quality has become well-known among parents. Today, you can find PUKY products of many different kinds: Super cool balance bikes (also for older kids with balance difficulties) and scooters with two or three wheels.There are many manufacturers to choose from on the market. But when you go for a PUKY scooter or balance bike, you get all the benefits of the company's long experience. This helps to ensure that your child gets a sturdy and functional high-quality set of wheels that you can later sell or pass on.
Get to grips with the many PUKY model codes and abbreviations right here.
See our selection from PUKY here.
5 things to know before buying a balance bike
We offer a wide range of balance bikes, so we’ve created a guide to help you choose the best one for your child. You’ll find it on our Smart Through Play blog.| Item number | 44-307X |
|---|---|
| Brand | PUKY |
| Age | 2 yrs., 2.5 yrs., 3 yrs., 4 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception, Gross motor skills |
| Senses | The vestibular sense, Proprioception |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Concentration, Body awareness, Self-esteem |
| Material | Metal |
| Take it with you | on your trip, out in the street |
| What is or isn't included: | Comes partially assembled |
| Weight limit (max kg) | 25 kg |
| Balance bike inseam length: | 30-43 cm |
| Size (clothes, footwear, bike helmets) | 85-110 cm |
| Item weight | 3,5 kg |






Login and Registration Form