Hammock Nest Ø120 cm - Bayou Breeze
€ 200.00
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1315-CACBBB
- Gives your child a lovely calm moment and a little break in an otherwise eventful day.
- Conjures up a cosy mood.
Suitable for:
- Immersion and relaxation
- Cosy moments
- Mindfulness
- Emotional safety
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 120 x 120 x 120 cm .
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
The activity is wonderful for your child's well-being and ability to learn:
- Now it's time for immersion and inner peace.
- Contributes to a cosy atmosphere
- Excellent for mindfulness, which teaches your child to be in the present moment.
- Gives your child a sense of safety.
Measures 120 x 120 x 120 cm .
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
How to set up your garden for fun outdoor play
Read more here.More Information
| Item number | 1315-CACBBB |
|---|---|
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , 12 yrs. , 13 yrs. , 14+ yrs. , Seniors |
| Suitable for | Immersion and relaxation, Cosy moments, Mindfulness, Emotional safety |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Gross motor skills, Laughs and giggles , Mindfulness, Emotional safety |
| Material | Aluminium, Textile |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth, Air dry, Store in a dry indoor place |
| Instructions/rules | English, French, Dutch, Italian, German |
| Take it with you | in the garden, to the forest, out in the sun , on your trip |
| What is or isn't included: | Accessories included |
| Weight limit (max kg) | Painorajoitus 100 kg |
| Size in cm: | 120 x 120 x 120 cm |
| Item weight | 4,2 kg |






Login and Registration Form