Macramé Hammock Chair - White
€ 126.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1315-MACRAME
- Now it's time for relaxation and immersion.
- Ideal for mindfulness, which teaches your child to be in the present moment.
Suitable for:
- Immersion and relaxation
- Mindfulness
- Emotional safety
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 80 x 80 x 152 cm.
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
The activity helps your child develop skills and is great for your child's well-being:
- Invites your child to immerse themselves and calm their mind.
- Helps your child be in the present moment and find peace.
- Here, you can stimulate your child's sense of safety.
Measures 80 x 80 x 152 cm.
Suitable for children aged 3 yrs. to Seniors
How can I strengthen my child’s vestibular sense through fun games?
Find great tips in our Play Guide on sensorimotor development and the primary senses, right here on our blog.More Information
| Item number | 1315-MACRAME |
|---|---|
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , 12 yrs. , 13 yrs. , 14+ yrs. , Seniors |
| Suitable for | Immersion and relaxation, Mindfulness, Emotional safety |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Gross motor skills, Laughs and giggles , Mindfulness, Emotional safety |
| Material | Metal, Textile |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth, Air dry, Store in a dry indoor place |
| Instructions/rules | English, French, Dutch, Italian, German |
| Take it with you | in the garden, to the forest, out in the sun , on your trip |
| What is or isn't included: | Accessories included |
| Weight limit (max kg) | Painorajoitus 100 kg |
| Size in cm: | 80 x 80 x 152 cm |
| Item weight | 8,2 kg |






Login and Registration Form