Double Hammock (Cotton) - Luxo with Fringes
€ 133.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1315-BRAZ810
- Invites your child to immerse themselves and calm their noggin.
- Helps your child find peace and be in the present moment.
Suitable for:
- Immersion and relaxation
- Mindfulness
- Emotional safety
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 385 x 170 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to Seniors
The activity is great for your child's well-being and ability to learn:
- Invites your child to immerse themselves and calm their mind.
- Strengthens your child's ability to find peace and be in the present moment.
- Here, your child gets a feeling of safety.
Measures 385 x 170 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to Seniors
Want to help your child balance body and brain?
Create a sensory room at home with lovely sensorimotor toys. Check out our blog for an occupational therapist’s best tips on sensory room essentials. Read more here.More Information
| Item number | 1315-BRAZ810 |
|---|---|
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , 12 yrs. , 13 yrs. , 14+ yrs. , Seniors |
| Suitable for | Immersion and relaxation, Mindfulness, Emotional safety |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Gross motor skills, Laughs and giggles , Mindfulness, Emotional safety |
| Material | Textile |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth, Air dry |
| Instructions/rules | English, French, Dutch, Italian, German |
| Take it with you | in the garden, to the forest, out in the sun , on your trip |
| What is or isn't included: | Accessories not included |
| Weight limit (max kg) | Painorajoitus: 205 kg |
| Size in cm: | 385 x 170 cm |
| Item weight | 3 kg |






Login and Registration Form