Plastic Swing - Pink (Black Rope)
€ 20.00
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R110.01.08
- This is a way for your child to improve their vestibular sense, which helps us to stand on one leg, spin in circles, or ride in a car without losing our balance, feeling dizzy, or getting car sick.
- This type of play helps develop gross motor skills in your child. It especially involves their ability to coordinate their arms and legs.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 42 x 16,5 x 8,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is ideal for improving your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and concentration and helps strengthen their awareness of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense helps us spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or or travel by car without getting car sick.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
A really lovely plastic swing with a pink seat and black ropes.
Each rope has a galvanised steel ring at the top for hanging the swing. The rope joints are reinforced with durable black plastic.
The ropes are made of a weather-resistant material that provides a soft and secure grip for little hands.
The ropes can be adjusted to fit suspension points up to 250 cm above the ground.
Can support a person weighing up to 70 kg.
Rope length: 140-190 cm.
Here, important skills are engaged, which are great for your child's well-being and ability to learn new things:
- This type of play helps develop your child's gross motor skills. It specifically involves their ability to control the coordination of their arms and legs.
- This fires up your child's body awareness.
- Supports your child's vestibular sense, which develops concentration, balance, and learning ability.
Measures 42 x 16,5 x 8,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is ideal for improving your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and concentration and helps strengthen their awareness of which way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense helps us spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or or travel by car without getting car sick.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
More Information
| Item number | 1283-R110.01.08 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Crossbody coordination, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cooperation |
| Material | Plastic |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 42 x 16,5 x 8,5 cm |
| Item weight | 0,88 kg |







Login and Registration Form