Plastic Swing - Turquoise (Black Rope)
€ 20.00
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R110.01.05
- Strengthens the vestibular sense, which improves balance, eyesight, and body awareness.
- Stimulates gross motor skills, which come into play whenever your child is physically active.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 42 x 16,5 x 8,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
Swinging works wonders for your child's vestibular sense as well as their concentration, balance, and learning ability. It also strengthens their eyesight and their understanding of how their body is positioned in space.
Moreover, a strong vestibular sense helps us stand on one leg or spin around without losing balance or getting dizzy, or ride in a car without getting car sick. If you have 5-10 minutes to spare, you can read more about the vestibular sense here.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
A really lovely plastic swing with a turquoise seat and black ropes.
Each rope has a galvanised steel ring at the top for hanging the swing. The rope joints are reinforced with durable black plastic.
The ropes are made of a weather-resistant material that provides a soft and secure grip for little hands.
The ropes can be adjusted to fit suspension points up to 250 cm above the ground.
Can support a person weighing up to 70 kg.
Rope length: 140-190 cm.
Here, important skills are developed, which are wonderful for your child's well-being and ability to learn:
- Stimulates your child's gross motor skills, which come into play every time your child is physically active.
- This fires up your child's body awareness.
- Stimulates the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
Measures 42 x 16,5 x 8,5 cm.
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
Swinging works wonders for your child's vestibular sense as well as their concentration, balance, and learning ability. It also strengthens their eyesight and their understanding of how their body is positioned in space.
Moreover, a strong vestibular sense helps us stand on one leg or spin around without losing balance or getting dizzy, or ride in a car without getting car sick. If you have 5-10 minutes to spare, you can read more about the vestibular sense here.
You’ll find hangers and other accessories for swings here.
More Information
| Item number | 1283-R110.01.05 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Crossbody coordination, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cooperation |
| Material | Plastic |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 42 x 16,5 x 8,5 cm |
| Item weight | 0,88 kg |







Login and Registration Form