Pogo Stick GLOW (Max Weight 70 kg)
€ 73.35
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1210-CPPG04PAP
- Supports your child's vestibular sense, which enhances concentration, ability to learn, and balance.
- Supports children's proprioception, which you may also know as the body awareness sense or the kinesthetic sense.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Proprioception
- Gross motor skills
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 25 x 17,5 x 111,5 cm.
Suitable for children aged 9 yrs. to 14+ yrs.
Supports essential skills that are great for your child's well-being and ability to learn:
- This type of play strengthens gross motor skills. It particularly involves your child's ability to coordinate their legs and arms.
- This is a great way for your child to strengthen their vestibular sense. The vestibular sense helps us to stand on one leg, spin in circles, or ride in a car without losing our balance, feeling dizzy, or getting car sick.
- Improves your child's proprioception, which benefits their concentration and gives them the confidence to use their body in other types of active play.
Measures 25 x 17,5 x 111,5 cm.
Suitable for children aged 9 yrs. to 14+ yrs.
How to look after your child—without overprotecting
Research shows that children actually get hurt more often when they play under constant adult supervision. Kids who are used to climbing, swinging, and playing wildly on their own are simply better at taking care of themselves. Here are our three best tips to help you, as a parent, ease off the overprotection while still keeping your munchkin safe at the playground, at home, and out in traffic. Read all about it here.More Information
| Item number | 1210-CPPG04PAP |
|---|---|
| Brand | Chillafish |
| Age | 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , 12 yrs. , 13 yrs. , 14+ yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception, Gross motor skills |
| Senses | Proprioception |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Concentration, Body awareness, Curiosity, Cause and effect |
| Helps develop skills and knowledge related to: | Sports/Fitness |
| Material | Metal, Nylon |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German, Polish |
| Take it with you | on your trip, out in the street |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Note! | Gift wrapping not available |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 25 x 17,5 x 111,5 cm |
| Item weight | 2,5 kg |







Login and Registration Form