Pogo Stick (Max Weight 35 kg) - Blue
€ 50.00
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1210-CPPG01BLU
Read More
Suitable for:
- The vestibular sense
- Proprioception
- Gross motor skills
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
How to look after your child—without overprotecting
Research shows that children actually get hurt more often when they play under constant adult supervision. Kids who are used to climbing, swinging, and playing wildly on their own are simply better at taking care of themselves. Here are our three best tips to help you, as a parent, ease off the overprotection while still keeping your munchkin safe at the playground, at home, and out in traffic. Read all about it here.More Information
| Item number | 1210-CPPG01BLU |
|---|---|
| Brand | Chillafish |
| Age | 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception, Gross motor skills |
| Senses | The vestibular sense, Proprioception |
| Function | Gross motor skills, Body awareness, Laughs and giggles |
| Helps develop skills and knowledge related to: | Sports/Fitness |
| Material | Metal, Nylon |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German, Polish |
| Take it with you | on your trip, out in the street |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Note! | Gift wrapping not available |
| Weight limit (max kg) | 35 kg |
| Size in cm: | 25 x 17,5 x 95,5 cm |
| Item weight | 2,3 kg |







Login and Registration Form