Scooter Flexxi - Breeze
€ 70.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1210-CPFM03BRE
Read More
Suitable for:
- The vestibular sense
- Proprioception
- Depth perception
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
Guide: How to choose the right scooter for your child
We carry lots of different scooter models, so we’ve put together a handy guide to help you choose the right one for your child. Read all about it here.More Information
| Item number | 1210-CPFM03BRE |
|---|---|
| Brand | Chillafish |
| Age | 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception, Depth perception |
| Function | Depth perception, Gross motor skills |
| Material | Metal, Plastic, PP, TPE |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German, Polish |
| Take it with you | on your trip, out in the street |
| What is or isn't included: | Comes partially assembled |
| Weight limit (max kg) | 50 kg |
| Size in cm: | 64,2 x 29,2 x 67,2-76,3 cm |
| Item weight | 2,8 kg |








Login and Registration Form