small foot Accs.- 3-in-1 Sliding Board "Adventure"
Special Price € 124.80 Regular Price € 192.00
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1145-I-SF12240
- Supports the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
- This is a way for your child to develop their proprioception, which strengthens your child's concentration skills and builds up their confidence to use their body in other types of physical play.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Proprioception
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 5 x 40 x 115 cm.
Suitable for ages 2 yrs. to 7 yrs.
Motor skills furniture is almost the exact opposite of sitting still and staying calm. Rocking and rolling can actually help children with motor restlessness keep calm. Your child's vestibular sense and proprioception require input to function optimally. And when your child gets the sensory input they need, the body can relax and function better.
Motor skills furniture bought at Toy Academy is durable and can withstand years of use.
The sliding board is smooth on one side and has colourful climbing holds on the other.
Attach the sliding board to the small foot climbing triangle or the small foot climbing arch to build a slide or a larger climbing course for your little ones to crawl, balance, and play on and use as a bridge, a chicken ladder, or whatever their imagination comes up with.
For indoor use. Perfect at home, in a playroom, or in a gym.
Max weight capacity is 50 kg.
Here, essential skills are stimulated, which are great for your child's well-being and ability to learn new things:
- Good for getting your child's body moving, which in turn stimulates their gross motor skills.
- Inspires your child to express themselves and learn body awareness.
- This is a way for your child to develop their vestibular sense, which helps us to spin in circles, stand on one leg, or ride in a car without getting dizzy, losing our balance, or getting car sick.
- Supports children's proprioception, which you may also know as the kinesthetic sense or the body awareness sense.
Measures 5 x 40 x 115 cm.
Suitable for ages 2 yrs. to 7 yrs.
Motor skills furniture is almost the exact opposite of sitting still and staying calm. Rocking and rolling can actually help children with motor restlessness keep calm. Your child's vestibular sense and proprioception require input to function optimally. And when your child gets the sensory input they need, the body can relax and function better.
Motor skills furniture bought at Toy Academy is durable and can withstand years of use.
More Information
| Item number | 1145-I-SF12240 |
|---|---|
| Brand | small foot |
| Age | 2 yrs., 2.5 yrs., 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Proprioception, Gross motor skills, Body awareness |
| Material | Wood |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Weight limit (max kg) | 50 kg |
| Size in cm: | 5 x 40 x 115 cm |
| Item weight | 6,92 kg |
| Compatible with | All Kletterling climbing frames |







Login and Registration Form