Disc Swing Ø28 cm - Anthracite (Black Rope)
€ 22.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R119.01.03
- Strengthens your child's vestibular sense, which strengthens balance, learning ability, and concentration.
- Great for getting your child's body moving, which in turn stimulates their gross motor skills.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 2,8 cm.
Diameter: 28 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is amazing for improving your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and concentration and strengthens their understanding of which way their body is facing.
Furthermore, a well-trained vestibular sense is what helps us spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or or travel by car without getting car sick. If you have 5-10 minutes to spare, you can read more about the vestibular sense here.
Don’t forget to buy hangers here.
Fun disc swing that spins and turns in every direction.
Fits swing sets and other suspension points up to 2.5 meters in height.
The rope is made of plastic. It is soft and comfortable to hold on to and is durable in all weather. Extend the life of your swing by bringing it inside if it's not being used for a longer period of time.
Includes galvanised steel rings.
Rope: 140-190 cm.
The activity helps your child develop skills and is wonderful for your child's well-being:
- This helps your child get their body moving, which in turn benefits their gross motor skills.
- Boosts your child's body awareness.
- This is a way for your child to develop their vestibular sense, which helps us to stand on one leg, spin in circles, or ride in a car without losing our balance, feeling dizzy, or getting car sick.
Measures 2,8 cm.
Diameter: 28 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is amazing for improving your child's vestibular sense, which in turn improves their balance and concentration and strengthens their understanding of which way their body is facing.
Furthermore, a well-trained vestibular sense is what helps us spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or or travel by car without getting car sick. If you have 5-10 minutes to spare, you can read more about the vestibular sense here.
Don’t forget to buy hangers here.
More Information
| Item number | 1283-R119.01.03 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Crossbody coordination, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cooperation |
| Material | Plastic |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 2,8 cm |
| Diameter (Ø): | 28 cm |
| Item weight | 0,6 kg |







Login and Registration Form