Disc Swing Ø28 cm - Turquoise (Black Rope)
€ 22.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R119.01.05
- Stimulates the vestibular sense, which improves eyesight, balance, and body awareness.
- Helps develop your child's gross motor skills, which are activated as soon as your child is physically active.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 2,8 cm.
Diameter: 28 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
Swinging stimulates your child's vestibular sense as well as their balance, concentration, and ability to learn. It also sharpens their eyesight and their sense of what way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense is what helps us spin around or stand on one leg without getting dizzy or losing balance, or ride in a car without getting car sick.
You’ll find hangers here.
Sit snug against the rope in the middle of the disc swing and wrap your legs around the rope - then swing, whirl, and whoosh through the air in all directions.
Specifications:
- Swing seat made of durable plastic
- Strong black rope with plastic connectors
- The rope has a ring at the top for easy hanging.
- The rope is adjustable so the swing can hang up to 250 cm above the ground.
- All parts are weather-resistant. We recommend covering the swing or storing it inside if it's not being used for a while. That way, it will last even longer.
Rope length: 140–190 cm.
Here, important skills are developed, which are great for your child's well-being and ability to learn:
- Great for getting your child's body moving, which in turn benefits their gross motor skills.
- Inspires your child to have fun and improve their body awareness.
- Strengthens your child's vestibular sense, which enhances balance, concentration and learning ability.
Measures 2,8 cm.
Diameter: 28 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
Swinging stimulates your child's vestibular sense as well as their balance, concentration, and ability to learn. It also sharpens their eyesight and their sense of what way their body is facing.
Read more about the vestibular sense right here. The vestibular sense is what helps us spin around or stand on one leg without getting dizzy or losing balance, or ride in a car without getting car sick.
You’ll find hangers here.
More Information
| Item number | 1283-R119.01.05 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Crossbody coordination, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cooperation |
| Material | Plastic |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 2,8 cm |
| Diameter (Ø): | 28 cm |
| Item weight | 0,6 kg |







Login and Registration Form