Disc Swing Ø28 cm - Pink (Black Rope)
€ 22.70
In stock. Delivery in 3-5 business days.
Item number
1283-R119.01.08
- Supports your child's vestibular sense, which increases balance, concentration and learning ability.
- This type of play helps develop your child's gross motor skills. It specifically involves their ability to coordinate their legs and arms.
Suitable for:
- The vestibular sense
- Gross motor skills
- Body awareness
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
What makes this product special
Measures 2,8 cm.
Diameter: 28 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is amazing for boosting your child's vestibular sense, which in turn improves their concentration and balance and helps to develop their understanding of what way their body is facing.
Moreover, a well-developed vestibular sense is what helps your child spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or ride in a car without getting car sick. If you have a couple of minutes to spare, you can read more about the vestibular sense here.
Don’t forget to buy hangers here.
Sit snug against the rope in the middle of the disc swing and wrap your legs around the rope - and then swing, whirl, and whoosh through the air in all directions.
Specifications:
- Swing seat made of durable plastic
- Strong black rope with plastic connectors
- The rope has a galvanised steel ring at the top for easy hanging.
- The rope is adjustable so the swing can hang up to 250 cm above the ground.
- All parts are weather-resistant. We recommend covering the swing or storing it inside if it's not being used for a while. That way, it will last even longer.
Rope length: 140–190 cm.
This activity strengthens essential skills which are great for your child's well-being and ability to learn:
- This type of play supports gross motor skills. It particularly involves their ability to control the coordination of their legs and arms.
- Inspires your child to have fun and learn body awareness.
- Benefits your child's vestibular sense, which enhances learning ability, balance, and concentration.
Measures 2,8 cm.
Diameter: 28 cm
Suitable for ages 3 yrs. to 8 yrs.
A swing is amazing for boosting your child's vestibular sense, which in turn improves their concentration and balance and helps to develop their understanding of what way their body is facing.
Moreover, a well-developed vestibular sense is what helps your child spin around or stand on one leg without losing balance or getting dizzy, or ride in a car without getting car sick. If you have a couple of minutes to spare, you can read more about the vestibular sense here.
Don’t forget to buy hangers here.
More Information
| Item number | 1283-R119.01.08 |
|---|---|
| Brand | DICE |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. |
| Suitable for | The vestibular sense, Gross motor skills, Body awareness |
| Senses | The vestibular sense |
| Function | Depth perception, Gross motor skills, Body awareness, Crossbody coordination, Laughs and giggles , Spatial awareness, Cooperation |
| Material | Plastic |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Instructions/rules | Danish, English, Finnish, French, Dutch, Italian, Norwegian, Spanish, Swedish, German |
| Take it with you | in the garden, to the cabin |
| What is or isn't included: | Comes fully assembled |
| Weight limit (max kg) | 70 kg |
| Size in cm: | 2,8 cm |
| Diameter (Ø): | 28 cm |
| Item weight | 0,6 kg |







Login and Registration Form