Time Timer® TWIST - 90 Mins
- It's time for relaxation and immersion.
- Your child is encouraged to concentrate.
- Immersion and relaxation
- Concentration
- Observation
- 0 mos.
- 3 mos.
- 6 mos.
- 9 mos.
- 1 yr.
- 18 mos.
- 2 yrs.
- 2.5 yrs.
- 3 yrs.
- 4 yrs.
- 5 yrs.
- 6 yrs.
- 7 yrs.
- 8 yrs.
- 9 yrs.
- 10 yrs.
- 11 yrs.
- 12 yrs.
- 13 yrs.
- 14+ yrs.
- Seniors
Time Timer TWIST is a clever new take on the classic Time Timer. As Time Timer becomes more popular among parents and educators, new needs arise—and the team behind Time Timer continues to meet them.
Take the TWIST, for example. The design is a bit different, and it’s fully digital. The visual dial counts down from 90 to 0 minutes, depending on your setting—and the magnetic back lets you attach it to vertical surfaces.
Another special feature of the TWIST is that you set it by turning the outer ring, rather than pressing a button in the centre.
For example, turn the outer ring to set 25 minutes, press the start/stop button, and the Time Timer TWIST begins counting down. You can pause the countdown at any time. The time can only be adjusted when the countdown is paused.
About Time Timer TWIST, 90 mins:
- Diameter: 8.5 cm. Thickness: 23 mm
- 90-minute visual timer
- Magnetic back (cannot stand alone)
- Timer alert (can be switched off)
- Start/stop button
- No ticking
- Requires 1 AA battery (not included)
This activity stimulates important skills which are wonderful for your child's well-being and ability to learn new things:
- Invites your child to relax and immerse themselves.
- Encourages your child to concentrate.
- Encourages your child to observe with great interest.
Measures 2,1 cm.
Diameter: 8,5 cm
Suitable for ages 3 yrs. to Seniors
Do you know Time Timer?
Being able to understand and sense time makes us feel safe and reduces stress. The Time Timer makes time visual, and it's actually not necessary to tell time in order to understand how the minutes are counting down.Time is quite abstract, so in our opinion, the Time Timer is simply a stroke of genius. The red (or blue) disc clearly indicates how many minutes are left. The Time Timer has no distracting audible ticks, and it's easy to follow the countdown.
We have several Time Timer models to choose from. Time Timers are made with different minute counts, in various sizes, and even as wristwatches. The Time Timer is also great for people with special needs. The bigger models are suitable for bigger settings or for visually impaired users. They have high colour resolution and silent timers with no audible ticking.
The idea behind the 60-minute Time Timer
The clock counts down, but it goes clockwise and the numbers also go downwards instead of up.
It's quite logical. For instance, when you need to adjust the Time Timer to 25 minutes, so your child knows there are 25 minutes left of the evening before they need to brush their teeth, scrub their toes, and crawl into bed, this is how it's done on the Time Timer:
Set the red disc so it covers 25 minutes. Now the dial is white from "12 o’clock" to where it normally would say "35 minutes" on a clock dial – because there are 25 minutes from "35" to "12 o’clock".
The smart thing about the Time Timer is that the clock dial is reversed. On the Time Timer, it doesn't say "35" when you set the timer to 25 minutes. It logically shows "25". And the clock counts down from "25" and not up from "35".
So, this means you need to set the classic 60-minute Time Timer to "25" when you want to count down from 25 minutes. When 5 minutes have passed, the red disc will be at "20" minutes, so it's obvious that there are only 20 minutes left until it's time to get ready for bed.
See our selection from Time Timer here.
| Item number | 1078-JAC504XXX |
|---|---|
| Brand | Time Timer |
| Age | 3 yrs., 4 yrs., 5 yrs. , 6 yrs. , 7 yrs. , 8 yrs. , 9 yrs., 10 yrs. , 11 yrs. , 12 yrs. , 13 yrs. , 14+ yrs. , Seniors |
| Suitable for | Immersion and relaxation, Concentration, Observation |
| Senses | Vision |
| Function | Immersion and relaxation, Memory, Concentration, Mindfulness, Observation |
| Material | Plastic |
| Maintenance | Wipe with a damp cloth |
| Take it with you | to school |
| What is or isn't included: | Batteries not included |
| Note! | Suitable for schools and childcare facilities |
| Size in cm: | 2,1 cm |
| Diameter (Ø): | 8,5 cm |
| Item weight | 0,073 kg |






Login and Registration Form